Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Parkinson

Parkinson

 parkinson

Krzysztof Krawczyk na scenie
25.04.2024 11:37 Chorobę Krawczyka było widać już 20 lat temu. Lekarze zignorowali objawy

Po Krzysztofie Krawczyku na polskim rynku muzycznym została wielka pustka. Do jego śmierci przyczynił się koronawirus i arytmia. Okazało się jednak, że piosenkarzowi dolegała jeszcze jedna choroba.Ewa Krawczyk, żona muzyka, ujawniła we wzruszającej biografii, że artysta zmagał się z chorobą Parkinsona, której objawy – mimo obaw i pytań rodziny – ignorowali lekarze. Zaczęło się od tego, że muzykowi drżała głowa. Skończyło się na tym, że nie mógł chodzić. Mimo to koncertował, choć siedząc na stołku.

Parkinson, choroba Parkinsona
12.04.2024 10:25 Nietypowe objawy choroby Parkinsona. Zobaczysz je na palcach stóp

Choroba Parkinsona jest schorzeniem neurodegeneracyjnym, niszczącym komórki nerwowe mózgu. Większości ludzi może kojarzyć się z m.in. drżeniem dłoni, które pojawia się dość późno. Warto wiedzieć, że są inne, wczesne symptomy choroby. Oznaki rozwoju choroby Parkinsona można dostrzec na stopach. Amerykańscy lekarze potwierdzili, że wczesnymi objawami mogą być zwinięte, zaciśnięte palce u nóg, ale też bolesne skurcze w obrębie stóp.

choroba Parkinsona
10.04.2024 14:39 Przełom w leczeniu drżenia w chorobie Parkinsona. To ratunek dla 80 tys. pacjentów

Drżenie samoistne (ET), jak i choroba Parkinsona (PD) to schorzenia neurologiczne, które powodują uporczywe drżenie rąk, głowy, a w niektórych przypadkach również nóg i tułowia. Mogą się rozwinąć u osoby w każdym wieku, ale najczęściej dotykają pacjentów w drugiej i szóstej dekadzie życia.W Polsce niemal 80 000 pacjentów choruje na Parkinsona. Do tego dochodzi grupa osób z drżeniem samoistnym, potencjalnie nawet 10-krotnie większa. 

parkinson
05.10.2023 09:36 Zwiększa ryzyko zachorowania na Parkinsona. Każdy z nas ma styczność z tą substancją

Są w żywności, wodzie w plastikowych butelkach, ziemi. Z najnowszych badań amerykańskich ekspertów wynika, że może zwiększać ryzyko zachorowania na autyzmem, ADHD, a nawet Parkinsona, a także nasilić przebieg choroby. Oczywiście jedni zachorują, a inni nie. Wiele zależy d genów. Ale fakt jest taki, że plastik rozkładający się w środowisku, jeśli nie jest odpowiednio utylizowany, rozkłada się właśnie do takich mikrocząsteczek. Pamiętajmy, by segregować śmieci.W ostatnich dekadach częstość występowania ADHD i zaburzeń ze spektrum autyzmu bardzo mocno wzrosła - podkreślają amerykańscy badacze.Naukowcy z z Rowan-Virtua School of Osteopathic Medicine w USA uważają, że czynniki, które za to odpowiadają są w dużej mierze nieznane, ale poza genami mocno podkreślają rolę w powstaniu zaburzeń np. ze spektrum autyzmu bodźców środowiskowych.A badacze z Duke’s Nicholas School of the Environment oraz Trinity College of Arts and Sciences twierdzą, że nanoplastik może zwiększać ryzyko zachorowania na Parkinsona, a także zdecydować o gorszym przebiegu choroby.